Mivel Laosz szélső zugába hajóztunk el, így Thaiföldre is egy mindentől távoli ponton érkeztünk. De mi még adtunk a nomádságnak, magunk mögött hagytuk a kisvárost is és másfélnapig poros utakon jártunk hegyi népek faluit, életét kutatva. Megérte.
![]() |
Képalbum: Chiang Rai és kisebbségi falvak |
március 7-9.
Reggel pikk-pakk áthajóztunk a Mekongon, és máris Thaiföldön találtuk magunkat. Ott egy taxiban, majd egy buszon, 2,5 órányi természetes levegőhűtéses út után pedig Chiang Rai-ban. Ez egy egészen Thaiföld északi részén fekvő város, ahol egy hangulatos, kertes szállásunk van. Sajnos csak ventillátoros a szobánk, így nehéz a déli meleget elviselni, de beleszerettünk a kertbe, ami Bencének jó lehetőség a felfedezésre. Nem is mentünk sehova, még délután, ahogy 4 után elindultunk, még akkor is hőség volt.
Másnap korán reggel egy bérelt motoron indultunk útnak. A forgalom nem nagy, alig járt, sokszor zötyögős földutakon motoroztunk, nem volt veszélyes a közlekedés. Arról nem is beszélve, hogy Bence, amikor leszálltunk a motorról, bömbölve követelte, hogy szálljunk rá vissza. A város maga, Chiang Rai nem ragadott meg minket annyira, hogy sok időt ott töltsünk, inkább a közelben akartunk kirándulni. Ez a hely egyébként is nevezetes arról, hogy mindenféle hegyi népeket jönnek ide nézni a turisták, mi is valami ilyesmire készültünk. Legalább 5-6 kisebbségi népcsoport él Thaiföld északi részén, kb. 200 éve vándoroltak ide főleg Tibetből, de Burmából is. A turistacsalogató plakátokon mindenki színes népviseletben pompázik, ám mi nem nagyon találkoztunk a valóságban ilyennel. Illetve egy nénivel, aki a főutcán szuvenírt árult. Lehet, hogy nem mentünk elég eldugott falvakba, de nekünk csak színes tarisznyákat sikerül felfedeznünk, ami a viselet része lehetett egykor, és ma is mindenki ilyet hord, néhány övet, és ennyi. Másoktól azt hallottuk, hogy mintha csak a dzsip motorzúgását meghallva öltöztek volna be a régi viseletbe.
Származási hely: Chiang Rai és kisebbségi falvak - Hagyományos fejviselet eredetileg ezüstből |
Viszont jártunk egy olyan faluban is, ahol semmit nem akartak nekünk eladni, sőt, meghívtak, hogy üldögéljünk velük. Ide, valószínűleg, kevés fehér ember jut el. Vicces volt nézni, hogy amíg a helyi kisfiú az anyukája ölébe bújt a vendég láttán, Bence pár perc akklimatizálódás után elkezdte felfedezni a házat, benézett az ajtók mögé, lépcsőzött. A falunak nem tudjuk a nemzetiségét, annyit láttunk csak, hogy a házaikat lábakra, magasra építik, és a gyerkőcöket itt is hordozzák. Na, nem olyan díszesen, mint a hmongok, hanem csak egy egyszerű kockás kendőben, csípőn, néha hátra fordítva. Kendő átlósan elöl összekötve, jól megcsomózva, gyerek bele. Ennyire egyszerű az egész.
Egy folyóparti vendégház egyik bungalójában töltöttük a forró órákat, ahol annyira szép volt a kert, hangulatos az egész hely, és ígéretesek a közeli látnivalók, hogy az éjszakát is ott töltöttük. Jó érzés volt, hogy éjszaka nemhogy a ventillátort nem kell járatnunk, hanem a vastagabb takaró is jólesett, este pedig pulóvert húztunk. Két szép vízesés látványával lettünk gazdagabbak, túráztunk egy kicsit bambuszdzsungelben, jártunk forróvizes források mellett, aminek a környezetében is alig lehetett megmaradni, annyira meleg volt a levegő is körülötte, nem csak a víz. Láttunk tea- és ananászültetvényt is.
Származási hely: Chiang Rai és kisebbségi falvak - Szállsunk: "Álmaim vendégház" |
A régió érdekessége a Burmából menekül hosszúnyakú kisebbség, gyerekkortól karikákat szorítanak nyakukra, hogy nyújtsák. A menekült státuszhoz nem jár állampolgárság, így pl. oktatás sem, de a thai hatóságoknak van üzleti érzéke: a gyerekek csak akkor járhatnak iskolába, ha hordják a nyaknyújtó karikákat. Alig akad turista, aki nem nézi meg ezeket a falukat, mi most ezek közé tartoztunk.